język polski - Kaylon kajaki i spływy kajakowe język angielski - spływy kajakowe język niemiecki - kajaki

Kajaki i spływy kajakowe

Uhowo, ul.Kolejowa 8
18-100 Łapy
tel. +48 502 50 80 50
+48 502 50 80 60
e-mail: kajak@kajak.com.pl
Kajaki spływy kajakowe Kaylon
Kajaki spływy kajakowe Kaylon
Kajaki spływy kajakowe spływy canoe rzeki Biebrza Narew Bug Uła Mareczanka Niemen Guaja Prypeć spływy Litwą Łotwa Ukraina
Kajaki i spływy kajakowe - menu

Spływy kajakowe Narwią

Spływy kajakowe rzeką Narew

Kajaki spływy kajakowe spływy canoe rzeki Biebrza Narew Bug Uła Mareczanka Niemen Guaja Prypeć spływy Litwą Łotwa Ukraina

Narew przy ujściu Narewki ma około 8 m szerokości. Rzeka zachowała tu naturalny charakter, jest więc stosunkowo kręta. Gdybyśmy skierowali się w prawo pod prąd, to po 11,7 km dopłyniemy do zapory czołowej dużego zbiornika zaporowego "Siemianówka". Poniższy opis stanowi kontynuację spływu rozpoczętego rzeką Narewką.

 • 28,3 km - dopływamy do położonego na zakolu po lewej stronie rzeki opuszczonego ośrodka wypoczynkowego w pobliżu miejscowości Rybaki (widoczny drewniany hangar nad wodą). Jest to miejsce bardzo dogodne na biwak i zakończenie pierwszego dnia spływu, w pobliżu znajduje się las.
 • 40,0 km - mijamy most drogowy na trasie Białystok - Hajnówka. Tuż za nim po prawej stronie dogodne miejsce do postoju i wyjścia do miejscowości Narew, w której można dokonać zakupów i ewentualnie spożyć posiłek. Ponadto znajduje się tutaj również duża i bardzo ładna cerkiew, którą warto zwiedzić.
 • 51,4 km - obowiązkowo zatrzymujemy się w pobliżu wsi Puchły na prawym brzegu rzeki, aby zwiedzić przepiękną cerkiew, najładniejszą na trasie spływu. Płynąc dalej mijamy po prawej stronie wieś Ciełuszki.
 • 62,0 km - dopływamy do miejscowości Koźliki, gdzie na skarpie na lewym brzegu zobaczyć możemy małą śródleśną cerkiew, a nieco dalej wiatrak. Ok. 300-400 metrów za wiatrakiem zatrzymujemy się na nocleg na lewym brzegu rzeki. Łagodne, piaszczyste wyjście ułatwia wyjście z kajaka i kąpiel. Sosnowy las dochodzi w tym miejscu do samej wody. Kończymy w ten sposób drugi dzień spływu.
 • 70,8 km - dopływamy do zabytkowego mostu drogowego na trasie Białystok - Lublin. Po drodze mijamy położoną na prawym brzegu rzeki wieś Kaniuki, nieco dalej po lewej ośrodki wypoczynkowe w Ploskach. Pod mostem możemy zatrzymać się i wyjść do położonego około 500 metrów na lewo od mostu zajazdu "Zagłoba".
 • 79,3 km - dopływamy do wsi Kożany położonej na prawym brzegu rzeki, gdzie polecamy gorąco zwiedzenie bardzo ładnej cerkwi.
 • Kajaki spływy kajakowe spływy canoe rzeki Biebrza Narew Bug Uła Mareczanka Niemen Guaja Prypeć spływy Litwą Łotwa Ukraina
 • 86,7 km - most drogowy w pobliżu miejscowości Doktorce, w której znajduje się kilka ośrodków wypoczynkowych, sklep, a także piaszczysta plaża. W pobliżu lub na terenie ośrodka ZHP możemy zatrzymać się kończąc trzeci dzień spływu.
 • 96,0 km - dopływamy do wsi Zawyki mijając wcześniej malowniczo położone Samułki Małe, a następnie Samułki Duże (tu możemy wyjść do sklepu). W Zawykach rzeka znacznie rozszerza się, należy zwrócić uwagę przy przepływaniu przez drogę z płyt betonowych położonych w poprzek rzeki na początku wsi. Możemy się tu zatrzymać się i dokonać niezbędnych zakupów w pobliskim sklepie.
 • 104,1 km - Przepływamy pod mostem w Surażu gdzie 500 metrów za mostem rozpoczyna się Narwiański Park Narodowy. Po prawej stronie tuż za mostem możemy zatrzymać się i wyjść do położonego nad brzegiem sklepu oraz zwiedzić nieco oddalone prywatne Muzeum Archeologiczne. Po 400 m od wpłynięcia na teren NPN na stromym lewym brzegu rzeki znajduje się prywatne pole biwakowe z trzema domkami kempingowymi, gdzie nabyć bilety i 3-dniowe karty wstępu i wydawnictwa, Narew w granicach Narwiańskiego Parku Narodowego jest jedyną zachowaną w Europie rzeką wielokorytową, tzw. anastomozującą. Z uwagi na ogromną ilość rozgałęzień i zatok warto rozważyć możliwość wynajęcia przewodnika na ten teren lub ustalenia trasy spływu w oparciu o mapę w firmie wypożyczającej kajaki.
 • 112,9 km - dopływamy do plaży OKF w Uhowie, przy której możemy się zatrzymać kończąc czwarty dzień spływu lub skorzystać z pokoju gościnnego znajdującego się w budynku nad rzeką. Przy wyjściu z plaży znajduje się sklep, ponadto w pobliskim Domu Kultury warto zwiedzić Galerię Narwiańską. Po ok. 600 m dopływamy do podwójnego mostu kolejowego oraz mostu drogowego. Płynąć wzdłuż wsi, po około 1,5 km docieramy do sosnowego lasku gdzie jest dogodne miejsce na postój i ognisko. Dalej dolinę zaczynają porastać wysokie trzciny i taki charakter, z niewielkimi przerwami, zachowa rzeka do końca Narwiańskiego Parku Narodowego.
 • 117,8 km - dopływamy do porośniętego jesionami zagajnika na stoku pomiędzy polami i łąkami, dobre miejsce na odpoczynek, wśród okolicznych mieszkańców zwane "Durnego Chatą".
 • 121,1 km - przed kamiennym spiętrzeniem w Bokinach możemy zatrzymać się i wyjść do oddalonego o 100 m sklepu i baru podrzędnej kategorii. Przed wsią, a także wzdłuż całych Bokin zauważymy ogromną ilość zatok i odnóg. Niektórymi możemy przepłynąć i uatrakcyjnić trasę, należy jednak zwracać uwagę czy występuje w nich prąd wody. Koryto wzdłuż wsi jest stosunkowo wartkie i kamieniste, z dużą ilością mielizn. Musimy rozważnie wybierać drogę, aby nie uszkodzić kajaka. Po około 2,8 km przepływamy pod mostem drogowym na trasie Wysokie Mazowieckie - Białystok, za którym po lewej widoczny Zakład Produkcji Mączek Zwierzęcych.
 • 125,1 km - dopłynęliśmy do wsi Topilec. Płynąc dalej głównym korytem napotkamy dwie wyspy, obok których należy płynąć z prawej strony, w przeciwnym razie ominiemy doskonałe miejsce na postój - polana na prawym brzegu rzeki (tuż przed niewielkim spiętrzeniem kamiennym). Łatwo dostępne drewno na ognisko. Przy wysokich stanach wody miejsce to jest wyspą, przy niskich można około 700-metrową ścieżką dojść do Topilca i zwiedzić cerkiew.
 • Kajaki spływy kajakowe spływy canoe rzeki Biebrza Narew Bug Uła Mareczanka Niemen Guaja Prypeć spływy Litwą Łotwa Ukraina 129,0 km - dopłynęliśmy do Kolonii Topilec i położonego na prawym brzegu rzeki za wsią pola biwakowego Narwiańskiego Parku Narodowego z wiatą ze stolikami i ławkami oraz niewielka platformą widokową. Kończymy piąty dzień spływu. Szósty dzień rozpoczynamy wpływając w okolice miejscowości Izbiszcze, położonej na prawym brzegu rzeki przy bocznym korycie. Wieś jest jednak trudno zauważyć, ponieważ główne koryto, którym płyniemy znajduje się około 500 metrów od niej. Bardzo liczne są odnogi w prawą stronę, którymi możemy dopłynąć do wsi i znajdującego się tam sklepu. Niektóre z nich, zwłaszcza w lipcu i sierpniu, mogą być miejscami bardzo wąskie lub zupełnie zarośnięte.
 • 135,7 km - dopływamy do położonego na lewym brzegu rzeki Waniewa. Jest tu spiętrzenie, przez które trzeba przenieść kajak. W pobliżu plaży znajduje się niewielki bar. Na wysokości Waniewa rzeka tworzy wiele zatok, odnóg i rozlewisk.
 • 139,3 km - dopływamy do stojącego na lewym brzegu znaku "Kurowo". Tutaj skręcimy w lewo i na 1,8 km opuścimy główne koryto, aby zwiedzić siedzibę Narwiańskiego Parku Narodowego w zabytkowym dworze oraz założenie parkowe, wejść na wieżę widokową i przejść się kładką edukacyjną. Odbijając z głównego koryta po 700 m dopłyniemy do przystani w Kurowie. Aby po zwiedzaniu trafić znów do głównego koryta, musimy wypływając z przystani skręcić w lewo, a po 500 m na szerokiej odnodze w prawo. Płynąc tą odnogą 600 m wypływamy przy drugim znaku "Kurowo" na główne koryto, które jest tu węższe niż poprzednio.
 • Kajaki spływy kajakowe spływy canoe rzeki Biebrza Narew Bug Uła Mareczanka Niemen Guaja Prypeć spływy Litwą Łotwa Ukraina
 • 142,5 km - wpływamy na rozlewisko, z którego na prawo widać jeden z przyczółków zerwanego mostu, istniejącego przed II wojną światową na trasie Białystok - Jeżewo. Na prawo również widoczna piaszczysta łacha, gdzie możemy się wykąpać. Następna mijana wieś na lewym brzegu to Radule.
 • 146,2 km - po przepłynięciu obok samotnego gospodarstwa za Radulami dopływamy do starego kamiennego spiętrzenia, zwanego młyńskim, które przepływamy bez większych kłopotów i wpływamy na sztucznie poszerzone w wyniku prac regulacyjnych koryto Narwi.
 • 148,8 km - dopływamy do odnogi w lewo, będącej przed pracami regulacyjnymi Narwi głównym korytem. Wpływamy na tę odnogę i po 50 metrach kierujemy się w prawo.
 • 150,6 km - dopływamy do gospodarstwa agroturystycznego w Rzędzianach, gdzie kończymy szósty dzień spływu. Płynąc dalej tym korytem po około 4 km ponownie wypłyniemy na główne, uregulowane koryto Narwi. Ominiemy w ten sposób pierwszy jaz w Rzędzianach. Można tym korytem dopłynąć do miejscowości Wizna, w której do Narwi wpada Biebrza. Odcinek ten ma długość 51 km i należy go podzielić na dwa dni, z noclegiem koło Tykocina. Konieczne będzie jednak przenoszenie kajaków przez jazy, które znajdują się w pobliżu miejscowości: Babino, Złotoria, Góra, Tykocin i Strękowa Góra.

Zapoznaj się z mapą wybranej części szlaku kajakowego Narwi

110kB


Poniżej mapa Narwiańskiego Parku Narodowego

110kB


Link zaprowadzi Cię do mapki Dolnej Narwi

110kB